1- 2004 yılından bu yana TEKNOLIGHT nasıl bir gelişme gösterdi, bugüne gelen süreci öğrenebilir miyiz?
TEKNOLIGHT öncelikle proje mühendislik firması olarak kuruldu. Kurulduğumuzda yalnızca aydınlatma projesi teknik danışmanlık hizmeti vermekteydik. Kendi tasarımlarımız ve ürünlerimiz yoktu sadece distribütör olduğumuz Alman firması vardı. Bugün kendimize ait tasarımlarımız ile 4500m2’lik kapalı alanda üretim yapan bir firmayız. Yılda yaklaşık olarak 200.000 m2’lik mağaza alanının proje desteğini ve aydınlatma tedariğini yapan bir firma haline geldik.
2- Perakendede aydınlatma neden önemli, sağladığı katkıları sizden dinleyebilir miyiz?
Aydınlatma aslında hayatın her noktasında önemlidir. Asıl önemli olan doğru aydınlatmadır, doğru aydınlatma teknik bir konudur. Perakendede aydınlatma aslında tüketicinin hem duygusuna hem de markayı doğru algılamasına yönelik olmalıdır. Doğru aydınlatma = teknik aydınlatma.
Aydınlatmada önemli bir diğer nokta atmosferdir. Markanın hedef kitlesine uygun bir atmosfer yaratılmalıdır. Amacımız mağaza satışlarını arttırmaktır. Markanın hedef kitlesini etkileyecek bir aydınlatma, satışı olumlu yönde etkileyecektir.
3- Teknolight’ın perakende sektörüne sunduğu ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Perakende sektöründe açılmış ve açılacak tüm mağazalara hitap edebilmekteyiz. Klasik ya da LED teknolojisi gibi çeşitli geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bir butik mağazaya da, büyük bir market zincirine de uygun ürünlerimiz mevcuttur. Yani tüm sektöre hitap edebilmekteyiz.
4- Yurt dışında da kendi markanızla yapılanmanız bulunuyor. Hangi ülkelerde nasıl bir organizasyona sahipsiniz?
Ukrayna – Kiev de kendimize ait showroom ve depolama alanına sahibiz. Kiev’de hepsi Ukraynalı olmak üzere 3 çalışanımızla hizmet vermekteyiz. Rusya – Moskova’da da showroom ve depolama alanına sahip olmak üzere orada da hepsi Rus olmak üzere 5 çalışanımız bulunmaktadır. İngiltere – Londra’da iki çalışanımızla birlikte müşterilerimize hizmet vermekteyiz.
Bu ülkelerin hepsinde kendi kurumsal yapımızla, ofislerimiz ve showroomlarımız’la hizmet vermekteyiz.
5- Perakendecilerin aydınlatmayla ilgili yaptığı ne gibi hatalar var sizce?
Mağaza projesi kritik bir süreçtir, bu süreç içerisinde genellikle ülkemizde yaşanılan en büyük sıkıntı aydınlatmanın en sona bırakılmasıdır. Oysaki aydınlatmaya mimari proje çizilirken karar verilmelidir. Ülkemizde aydınlatma en son çözülecek bir iş gibi en son güne bırakılıyor. Aydınlatmaya önem veren müşterilerimiz en başta bizden proje danışmanlık desteği aldığında daha uygun bütçeli ve daha kolay uygulamalarla en doğru proje yapılıp çok daha güzel sonuçlar elde edilebiliyoruz. Bir an önce mağazayı açalım mantığı doğru değildir. Aydınlatma işin ruhunu yansıtır. Mağazanın duvar renginden tutun, zeminine kadar her şeyi doğru yansıtan mağazadaki aydınlatmadır.
Son 4-5 senedir elektrik mühendisi ve mimarlar bu konuda bilinçlenmekte. Aydınlatma firmalarının proje satış departmanında yetişen aydınlatma mühendisleri her konuda müşterilere destek olarak sektörü bilinçlendirmektedir.
6- Önümüzdeki dönem Ar-Ge ve üretim yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz, gelecekte nasıl bir TEKNOLIGHT markası öngörüyorsunuz?
Teknolojiyi takip ederek LED’li ürün gruplarını genişletme amacıyla yatırımlarımızı, kalıp ve tasarımlarımızı bu ürünlere yöneltiyoruz. Yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı yeni teknoloji odaklı yapmaktayız.
Gelecekte aydınlatma sektöründe bir dünya markası haline gelip Dünya’nın birçok noktasında kendi şirketimizi kurma hedefli bir marka olmak amacındayız.

Ticaret Müdürü;Engin Çelikbaş
Proje Satış Müdürü; Coşkun Dalmış