Global mağazacılık anlayışı ile 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yeniliklerin takipçisi olan Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş, 2004 yılında bir “Değişim ve Yenilenme Programı” başlattı. Günümüzde hızla gelişen tüketici beklentilerine yanıt verebilmek, bir hayat tarzı olarak alışveriş kavramının Türkiye’deki öncüsü olmak amacıyla başlatılan bu değişim programı çerçevesinde, Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş, ürün çeşidinden dekorasyona, mağazaların isminden, hizmet anlayışına kadar her konuda köklü değişiklikler gerçekleştirdi.
Alışveriş Merkezlerinde vazgeçilmez bir marka olan Boyner, Beylikdüzü Marmarapark AVM’de iki katlı mağazasıyla, İstanbul Avrupa yakasında 14 mağazaya ulaşmıştır.
Boyner Marmarapark mağazasında, raf aydınlatmalarında wallwasher armatürler kullanıldı. Raflarda ürünler 1500 lux aydınlık seviyesi olacak şekilde tasarlanmıştır.
Ürünlerin içinde orta açılı reflektörler tercih edilerek hem homojen hem de ürün odaklı aydınlatma tasarımı oluşturuldu. Uzun ömürlü, ömür boyu sabit ışık akısı ve yüksek renksel geriverim oranı (CRI %90) olması sebebiyle ürün içlerinde 70 W CDM-T Elite – Philips lamba kullanılmıştır.
Boyner mağazası departman store(çok markalı mağazacılık)konseptinde müşterilerine hizmet verdiği için, genel aydınlatmanın bu konsepte uygun tasarlanması oldukça önemlidir. Bu amaçla genel aydınlatma, dark reflektör özelliğine sahip olan yani kamaşmanın sıfır olduğu 2×26 w kompakt floresan lambalı downlight ürünler tercih edilerek yapılmıştır. Mağaza içerisinde bu ürünlere bakan müşteriler, lambalar yanmıyormuş gibi algılamaktadırlar. Ürünlerin bu özellikleri sayesinde mağaza içerisinde müşteriyi rahatsız etmeyecek görsel konforu yüksek bir aydınlatma sağlanmış oldu.
Hem genel aydınlatmayı desteklemek, hem de mağaza içerisinde sergilenen ürünleri ön plana çıkarmak için, 2X35 w CDM-T Elite- Philips lambalı Endor serisi ürünlerimiz kullanılarak ürün odaklı aydınlatma sağlandı. Bu ürünlerde mağazanın yüksekliğine bağlı olarak orta açılı reflektörler tercih edildi.
Mağazanın genel aydınlatma seviyesinin 800 lux olması sağlandı. Sergilenen ürünler üzerinde ise 1000-1500 lux arasında değişen seviyelere ulaşıldı.
Raf bölümlerinde mağazaya derinlik katması amacıyla raf arkalarına gizli aydınlatma yapıldı. Buralarda T5 Lambalar tercih edildi.
Yürüme bölümlerinde oluşan ahşap arkatlarda bu bölümü ortaya çıkarmak amacıyla 1×35 w kompakt metal halide lambalı ürünler tercih edildi.
Mağazanın acil aydınlatması 2x26w kompakt floresan downlightlarla yapıldı.
Girişlerde 1x70w CDM-T Elite Endor serisi ürünümüzü kullanarak, mağazanın giriş bölümünü ön plana çıkıp daha dikkat çekici bir atmosfer oluşturuldu.
Vitrinlerde 1203008 kodlu Basic serisi ray spotları dar ve orta açılı tercih edilerek yaklaşık 2000-3000 lüks aydınlık seviyesine ulaşıldı. Böylece vitrinlerde hem yüksek bir homojen aydınlatma hem de dar açılı ürünlerde dramatik, noktasal bir aydınlatma sağlandı.
Perakende zinciri biçiminde kurulmuş ve pazarda güçlü bir konuma sahip olan SMYK, ürün yelpazesini ve pazarlama yoluyla tanınabilir bir marka imajını geliştirmiştir.
Türkiye’deki çocuklara verilen önem ve Pazar potansiyelini fark ederek 2008 yılında Ankara’da ilk mağazasını açan SMYK, Beylikdüzü Marmarapark AVM’de mağazalarına bir yenisini ekledi.
Oyuncaktan giyime kadar pek çok ihtiyacın bir arada karşılanabildiği mağazada, ürünlerin birlikte yorumlandığı mimari konsept, homojen ve renklerin vurgulandığı bir aydınlatma ile tamamlandı.
SMYK mağazasının aydınlatma tasarımında yüksek bir genel aydınlatma seviyesi ve dikkat çeken bir raf aydınlatması ön görüldü.
Bu düşünce doğrultusunda enerji tasarrufu, bakım maliyetlerinin düşük olması, kamaşma, uzun ömür gibi hususlar dikkate alınarak genel aydınlatmada 2×26 Watt camlı ve ışık kırıcılı downlight’lar kullanıldı. Böylece 700 lux seviyesinde bir genel aydınlatma elde edilmiş oldu.
Mağazada sergilenen ürünlerin cıvıl cıvıl renklerinin gerektiği gibi algılanması ve ön plana çıkması için raflarda1x70Watt Wallwasher armatürler kullanıldı.
Raflarda ürünlerin homojen olarak aydınlatılması için değil, ürün renklerinin daha çarpıcı olarak ortaya çıkması için, armatür içindeki reflektörler orta açılı olarak tercih edildi. Buralarda 2000 lux aydınlık seviyesi kullanıldı.
Mağazanın vitrin aydınlatması yapılırken ray spotlarına yoğunluk vererek fark edilebilir bir vitrin konsepti oluşturuldu. Buralarda 2500-3000 lux aydınlatma seviyesine ulaşıldı.
Kadın ve erkek ayakkabı modasında öncü ve yenilikçi marka Kemal Tanca, bir mağazasını da Acıbadem Akasya AVM’ de açtı.
Mağazanın raf aydınlatması ve genel aydınlatmasında 10.100.1018 kodlu Wallwasher armatürler kullanıldı.
Ürünlerin içinde orta açılı reflektörler tercih edilerek ürün odaklı aydınlatma tasarımı oluşturuldu.
Armatürün 90 derece dikey 350 derece yatay yönlendirilebilmesi sayesinde mağaza içerisinde ürünlere vurgu yapılması sağlandı.
Uzun ömürlü, ömür boyu sabit ışık akısı ve yüksek renksel geriverim oranı (CRI %90) olması sebebiyle ürün içlerinde 70 W CDM-T Elite – Philips lamba kullanılmıştır.
Mağazanın genel aydınlatma seviyesinin 800 lux olması sağlandı.
Mağazanın acil aydınlatması 1x13w kompakt floresan ankastre yuvarlak spotlarla yapıldı.